Через історію з Україною Дональд Трамп став третім в історії президентом США, якому оголосили імпічмент. Але на посаді він залишається і всерйоз розраховує на новий президентський термін. Про те, як проходить імпічмент Трампа і що відбувається зараз в україно-американських відносинах – читайте у матеріалі.
Після зустрічі Дональда Трампа з Володимиром Зеленським в кінці вересня інтерес українців до імпічменту американського президента зовсім згас. До того ж Офіс президента намагався максимально відсторонитися від цієї історії публічно.
Тим часом "Україногейт" (назва за аналогією з Вотергейтським скандалом у США на початку 70-х років, – ред.) стрімко рухається до розв'язки. За кілька тижнів демократи змогли оперативно провести всі необхідні процедури. Зокрема, опитали численних свідків, покази яких пролили світло на те, якими методами Білий дім оперував в Україні. Адміністрація Трампа разом з республіканцями намагалася час від часу ставити демократам палиці в колеса, але без особливого ентузіазму.
Трампу були висунуті два звинувачення. Перше – про зловживання владою і тиск на президента України, щоб схилити його до втручання в наступні американські вибори (іншими словами, оголосити про розслідування проти сім'ї Байденов). Друге – перешкоджання роботі Конгресу, тобто заборона своїм підлеглим приходити на слухання у справі про імпічмент.
Фінальне обговорення перед голосуванням за імпічмент у Палаті представників було призначене на 18 грудня і тривало кілька годин. Але ніяких нових тез ні від супротивників, ні від захисників Трампа не прозвучало.
Демократи наполягали на тому, що факт тиску на українську владу був безумовно доведений в ході розгляду справи в Конгресі. І не тільки на основі стенограми телефонної розмови Трампа і Зеленського від 25 липня, але і багатьох свідчень.
Прихильники імпічменту згадували і те, що Трамп з його союзниками не припинили тиск на Україну навіть після початку історії з імпічментом, згадавши про його головну довірену особу Руді Джуліані. Той нещодавно з'їздив в Україну і зняв фільм на захист американського президента з обвинуваченнями на адресу демократів. У головних ролях – екс-генпрокурор Юрій Луценко, його попередник Віктор Шокін та інші українські політики.
Але в цілому демократи намагалися підкреслити похмуру урочистість моменту. Багато хто з них починав свій виступ з фрази "Я прийшов працювати в Конгрес не для того, щоб просувати імпічмент президента, але...".
Далі – йшли пояснення про те, що дії Трампа щодо України – чистої води зловживання владою, і у порядних конгресменів просто не залишається іншого виходу, крім як оголошувати імпічмент. А політична боротьба напередодні наступних президентських виборів тут абсолютно ні до чого.
Республіканці, у свою чергу, напирали на те, що жодних доказів quid pro quo "послуга за послугу" – так і не було надано, а Україна отримала всю належну військову допомогу.
Крім того, на адресу демократів постійно лунали звинувачення в тому, що вся історія з імпічментом носить виключно передвиборчий характер, мовляв, демократи розуміють, що в чесній боротьбі програють наступні вибори. І тому, наполягали республіканці, об'єктивність розгляду справи демократів не цікавить, і що все це чисто партійна затія, а результат давно відомий наперед.
З результатом інтриги дійсно не вийшло. Обидва пункти звинувачень були підтримані Палатою представників 230 і 229 голосами. При цьому ні одного конгресмена-республіканця опоненти Трампа не змогли перетягнути на свою сторону. Навпаки – двоє демократів проголосували проти першого пункту звинувачень, троє – проти другого, ще одна конгресвумен-демократ утрималася в обох випадках.
Таким чином, Трамп став третім в історії американським президентом, якому оголосили імпічмент. Але на відміну від українського розуміння цього терміна, в США імпічмент не означає відставки глави держави. Тепер, згідно з конституційною процедурою, розгляд справи переходить в Сенат, де буде нагадувати судовий процес з сенаторами в ролі суддів. Піти з посади Трампу доведеться, тільки якщо звинувачення проти нього підтримають дві третини сенаторів.
Це можливо лише теоретично, оскільки зараз республіканці мають в Сенаті більшість голосів, і ніяких ознак розколу з питання імпічменту серед них не спостерігається. Сенатори-республіканці заявляли, що збираються провести процес максимально швидко, навіть без виклику свідків.
Це вкладається в їхню загальну лінію трактування імпічменту як вигаданої демократами на рівному місці історії, з якою треба скоріше закінчити, щоб перейти до більш важливих державних справ.
Сам Трамп також любить замалюватися перед журналістами в ролі зайнятого рішенням "серйозних проблем", накшталт торгівельної угоди з Китаєм. А імпічмент при цьому його нібито не хвилює, і взагалі у президента немає часу, щоб дивитися слухання в Конгресі. Але одночасно він же постійно показує, як сильно пече йому тема з імпічментом.
Напередодні голосування він відправив спікеру Палати представників, демократці Ненсі Пелосі лист, в якому знову звинуватив опонентів у грубому порушенні Конституції і порівняв те, що відбувається з судом над салемськими відьмами в 17 столітті.
Буквально через десять хвилин після того, як в прес-службі Білого дому заявили, що президент буде зайнятий цілий день, і йому не до слухань, сам Трамп в Твіттері порівняв імпічмент з "нападом на Америку". Під час голосування він полетів у Мічиган на передвиборний мітинг, де в звичному стилі обзивав демократів негідниками і розповідав, що у нього все добре.
Вся медіа-боротьба демократів і республіканців в останні місяці не принесла ніякого електорального ефекту. Що в жовтні, що зараз, за всіма опитуваннями американський народ поділений приблизно навпіл з питання імпічменту. Прихильників трохи більше, але різниця – в межах статистичної похибки. При цьому симпатії американців, не афілійованих ні з однією партією, а саме за них йде головна боротьба, теж розподілилися навпіл.
The Washington Post відзначає, що відсутність інтриги і чітко виражений партійний підхід під час слухань призвели до того, що імпічмент Трампа викликає в американців менше інтересу, ніж імпічмент Білла Клінтона в 1998 році. Тоді за подіями уважно стежили 82% жителів США, зараз – 62%. А кожен п'ятий американець взагалі не стежить за нинішньої історією з імпічментом.
Україна під час слухань, звичайно, згадувалася тисячі разів, але, як правило, в якості фону для усіх подій. Тим не менш багато промовців і свідків у справі, і самі конгресмени часто звертали увагу на причину, по якій Україні взагалі потрібна американська військова допомога – агресія з боку Росії. Відзначалися і нинішні успіхи України в будівництві демократії, роль і важливість країни в стримуванні російського наступу на західний світ.
"Їх (українська) війна – це наша війна, їх оборона – це наша оборона", – сказав у заключному слові перед голосуванням глава розвідувального комітету демократ Адам Шифф.
Але про Україну часто звучали і вельми неприємні речі, в основному від республіканців. Слово "корупція" звучало поруч зі словом "Україна" частіше, ніж словосполучення "російська агресія". Під час фінальних дебатів ряд республіканців стверджували без посилання на джерело, що Україна є третьою за корумпованістю країною в цілому світі. Різним конспірологічним теоріям про українське втручання в американські вибори теж знаходилося місце.
Через імпічмент Україна для США багато в чому стала "токсичною" країною. Але рано чи пізно треба було почати виводити американо-українські відносини з глухого кута. В першу чергу, це стосується формальних дипломатичних відносин. Посол України у Вашингтоні Валерій Чалий був звільнений ще в липні, з тих пір йому ніяк не могли знайти заміну. Тільки 18 грудня, після того, як США дали згоду, президент Володимир Зеленський призначив послом в Штати Володимира Єльченка, вже екс-посла України в ООН.
Незабаром може закритися і зворотня вакансія. Як повідомляє The Washington Post, на початку наступного року Київ покине тимчасовий повірений США у справах України Вільям Тейлор. Він став одним з головних свідків у всій історії з імпічментом, докладно розповів про те, як діяла "тіньова дипломатія" Трампа в Україні, за що заслужив порцію образ від американського президента.
Як повідомляє американське видання, на зміну Тейлору вже в якості повноправного посла може бути призначений генерал у відставці Кіт Дейтон. У минулому він був військовим аташе в американському посольстві в Москві, зараз керує Європейським центром вивчення питань безпеки ім. Маршалла. Зі сторони Дейтон виглядає цілком прийнятним варіантом, оскільки Трамп, діючи в своєму звичному стилі, міг би спробувати призначити в Україну послом когось із своїх друзів, хоча б того ж Джуліані.
Окрема зустріч Зеленського та Трампа в Білому домі поки так і не відбулася, і її перспективи незрозумілі. Але наступного місяця Україну, можливо, відвідає держсекретар Майк Помпео. Йому буде що пред'явити Україні в якості доказів американської лояльності. Сенат США переважною більшістю голосів прийняв оборонний бюджет, в якому передбачено надання Україні військової допомоги на 300 млн доларів, з них третина – на летальні види зброї.
Крім того, в тому ж військовому бюджеті передбачені серйозні санкції з забороною на в'їзд в США і заморожуванням активів компаній, що беруть участь у будівництві "Північного потоку – 2".
В українській владі розраховують, що санкції допоможуть значно затягти введення "ПП-2" в експлуатацію, що дає України козирі на поточних газових переговорах з РФ. Двоє сенаторів-республіканців вже пригрозили компанії Allseas Group S. A. , яка прокладає трубу, конкретними санкціями і закликали її негайно припинити участь у проекті. Але для початку оборонний бюджет ще має підписати президент Трамп.
Поки Палата представників займалася імпічментом Трампа, сенатський комітет у закордонних справах схвалив черговий пакет антиросійських санкцій, який його автори називають "пекельним". Він включає в себе заходи, спрямовані проти російських банків, операцій з російським держборгом, обмеження інвестицій в енергетичні проекти і т. д. Окремо пропонуються санкції проти судноплавних компаній, у зв'язку з агресією РФ у Керченській протоці та Азовському морі.
бізнес
Бізнес компаньйон
компаньйон
журнал
гривня
курс
долар
девальвація
економіка
Тернопіль
тернопільські новини
валюта
форекс
інвестор
світовий ринок
каталог
підприємства
магазини
Зеленський
Трамп
імпічмент
Україна
США
політика
Вибрано елементів :
Перетягніть файли сюди, щоб завантажити
або
Максимальний розмір файлу : 50 Мб
Вибрані елементи