У зв’язку з введенням карантину у всіх учасників освітнього процесу з’являється багато запитань щодо закінчення поточного навчального року. Для учнів 11 класів це особливе випробування, адже попереду на них чекає ЗНО та вступ до університетів. Школярі цікавляться, коли вони зможуть піти на канікули, а студенти хочуть зрозуміти, як вони складатимуть сесію та захищатимуть дипломні роботи.
15 квітня МОН запустив єдиний інформаційний ресурс MON-COVID19. INFO, який містить ключову інформацію про зміни в роботі дитячих садків, шкіл, закладів ПТО, університетів та коледжів. Ми зібрали у статті основні запити. Дізнавайся відповіді на них, а також читай коментар Олега Шарова, генерального директора директорату вищої освіти і освіти дорослих про зміни, які чекають на студентів у зв’язку з карантином.
Усі зміни в освітньому процесі, що були впроваджені через карантин можна дізнатися на окремому інформаційному ресурсі. Інформація розсортована за категоріями для дитячих садків, шкіл, закладів ПТО, університетів та коледжів. Для швидкого пошуку можна також переходити на популярні запити за хештегами: #Вчителі, #Дистанційне навчання у школі, #ДПА, #ЗНО, #Вступна кампанія ЗВО 2020, #Вступ на бакалаврат та інше.
Міністерство освіти і науки розробило два сценарії завершення навчального року.
Перший сценарій: якщо карантин завершується до початку червня, то навчальний рік завершиться наприкінці червня. Після карантину учні пройдуть коригувальне навчання. Учитель визначить, які теми далися складно, де є прогалини в знаннях. Деякий матеріал учні доопрацюють удома.
Другий сценарій: якщо карантин продовжується до початку серпня, то навчальний рік завершиться наприкінці травня. Тоді перший місяць у 2020/2021 навчальному році буде коригувальним. Учителі перевірять знання, визначать теми, за якими є пробіли. Навчальний рік 2020/2021 триватиме до кінця червня.
Відразу ж після закінчення карантину на основі вивченого матеріалу вчитель з’ясовує, які прогалини існують у знаннях учнів. Відповідно до цього, він корегує свою педагогічну діяльність – обирає відповідні педагогічні стратегії та методи навчання, щоб ще раз повернутися до вивченого і задовольнити освітні потреби більшості учнів класу. Якщо є індивідуальні прогалини у вивченому матеріалі окремих учнів, учитель допомагає їм опанувати матеріал самостійно.
МОН так само розробив два сценарії перенесення вступної кампанії.
Перший сценарій: якщо карантин завершується до початку травня-червня, то основна сесія ЗНО буде 25 червня – 17 липня. Результати основної сесії ЗНО стануть відомі 31 липня. Вступна кампанія розпочнеться на початку серпня і триватиме до першої половини вересня.
Другий сценарій: якщо карантин продовжується до початку серпня, тоді ЗНО для учнів 11 класу стартує 17 серпня – 4 вересня. Результати ЗНО стануть відомими не пізніше 17 вересня.
Зовнішнє незалежне оцінювання відбудеться у звичному форматі, незалежно від тривалості карантину. Змінюються лише дати проведення ЗНО.
Через епідеміологічну ситуацію буде скасовано державну підсумкову атестацію у 4 та 9 класах.
Дата проведення пробного ЗНО залежить від терміну карантину. Якщо він завершиться до початку травня (наприклад, 24 квітня), тоді пробне ЗНО відбудеться у травні. Якщо до початку червня, тоді пробне ЗНО відбудеться у червні. Якщо до початку серпня, тоді пробне ЗНО відбудеться у першій половині серпня.
Карантин жодним чином не вплине на можливість своєчасно отримати документи про освіту, оскільки весь процес замовлення відбувається електронно. База даних подається наприкінці попереднього року, а уточнені списки – у травні 2020-го.
Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершено до 15 червня 2020 року.
У роз’ясненні, опублікованому на сайті МОН, зазначено, що структуру навчального року та форми організації навчання, зокрема і під час карантину, визначає педагогічна рада закладу освіти.
Під час визначення структури і форм навчання педрада має орієнтуватись на освітню програму, навчальний план, вікові особливості учнів, їхній фізичний, психічний та інтелектуальний розвиток, особливості регіону тощо. Орієнтиром мають бути державні стандарти загальної середньої освіти.
Так, під час карантину навчальний матеріал може бути освоєно за допомогою дистанційного навчання. Після карантину – через ущільнення матеріалу з організацією повторення окремих тем.
Незважаючи на карантин, учні мають бути переведені до наступного класу та отримати свідоцтва досягнень, а випускники – документи про освіту.
«У ситуації, в якій сьогодні опинилася Україна і весь світ, ми бачимо, наскільки важлива автономія шкіл і вчителів, що прописана в новому Законі «Про повну загальну середню освіту». Дистанційне навчання у школах відбувається по-різному. І тому саме школи повинні визначати, як вони завершать цей навчальний рік, що потрібно підтягнути та вдосконалити, на чому акцентувати увагу. Ми даємо таку можливість, адже вони краще знають свої особливості, учнів та вчителів. І стандартизований підхід до всіх тут не спрацює», – зазначила в. о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
6 квітня стартував проєкт «Всеукраїнська школа онлайн» для того, щоб школярі могли навчатися на карантині, залишаючись удома. Він став можливим завдяки спільним зусиллям Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, громадської спілки «Освіторія», а також 40 небайдужих педагогів, що зголосилися стати вчителями для всієї країни.
Можна переглядати уроки з: української мови, української літератури, історії України, всесвітньої історії, англійської мови, фізики, алгебри, геометрії, географії, хімії та біології.
Заняття для всіх класів можна буде переглянути на YouTube-каналі Міністерства освіти і науки. Також за кожним класом закріплено телеканал, який у будні транслює уроки для тих дітей, які з різних причин не можуть переглянути їх в інтернеті.
Уроки проходять щодня, з понеділка по п’ятницю, до кінця карантину. Щодня вони починатимуться о 10:00. Розклад уроків можна переглядати на сайті МОН.
Упродовж першого тижня у вільний доступ було викладено 165 уроків з 11 предметів для 5–11 класів. Лише на YouTube-каналі МОН уроки переглянули понад 3,5 млн глядачів. На сайті Міністерства освіти і науки можна прочитати короткі підсумки першого тижня роботи проєкту.
Онлайн-уроки – це необхідний та потрібний ресурс у період карантину.
Була зроблена робота над помилками. Основна причина, чому в ефір виходили матеріали з помилками, – брак часу. Від ідеї створення курсу до першого виходу в ефір пройшло всього 2 тижні. Для того, щоб уникнути таких ситуацій, до перевірки уроків долучаться незалежні експерти, які зможуть переглядати відео та вносити правки до виходу в ефір.
Найпопулярнішим предметом є англійська мова і не лише серед дітей. Статистика YouTube-каналу МОН також свідчить, що більшість акаунтів, з яких заходять саме на уроки англійської мови, належать особам із 18 до 54 років.
Найпопулярнішими є руханки, які підірвали YouTube та TikTok. Сумарно в них понад пів мільйона переглядів. Якщо ввести хештег #руханка в ТікТок, можна побачити відео з охопленням у 9,4 млн осіб.
Більшість глядачів дивиться уроки з телефона (53,3 % глядачів дивляться уроки на YouTube-каналі МОН із телефона, і лише 37,3 % – з комп’ютера). Це руйнує той міф, що смартфон є непридатним для навчання.
Через карантин школи зможуть приймати документи для зарахування в перший клас онлайн або переносити термін їхнього прийому залежно від карантину. Відповідне роз’яснення оприлюднено на сайті МОН.
Рішення про гнучкий режим прийому документів на час карантину може прийняти засновник закладу загальної середньої освіти. Зокрема засновник може дозволити подавати документи в сканованій формі електронною поштою без електронного цифрового підпису.
«Терміни прийому документів для зарахування визначають на місцях. Однак через епідеміологічну ситуацію ми рекомендуємо організувати цей процес після карантину. Також нагадуємо, що під час зарахування до першого класу заборонено проводити конкурси та заходи для перевірки знань і компетентностей дитини. Це допустимо лише для приватних закладів освіти та спеціалізованих закладів системи культури та спорту», – наголошує виконувач обов’язків Міністра освіти і науки України Любомира Мандзій.
Ні. МОН не планував і не проводитиме загальнонаціональну перевірку знань, здобутих під час карантину.
Коли закінчиться навчальний рік у студентів не випускних курсів? Чи можуть керівники закладів продовжити навчання чи воно закінчиться, як і планувалося?
Олег Шаров, генеральний директор директорату вищої освіти і освіти дорослих: «Ми припускаємо обидва варіанти. Навчання може бути завершено як і планувалося, а може бути продовжено. Хочу звернути увагу, що графік навчального процесу затверджують заклади вищої освіти самостійно. Необов’язково навчальний рік має розпочинатися 1 вересня і закінчуватися 30 червня. Бувають абсолютно різні варіанти дат».
Як студенти будуть складати екзамени?
За словами в. о. Міністра освіти і науки Любомири Мандзій екзаменаційно-залікові сесії університети можуть провести дистанційно в тому графіку, який затверджено закладом. У разі, якщо обов’язкову аудиторну роботу студенти не можуть виконати дистанційно, виш має перенести її на наступний навчальний рік.
Як студенти будуть здавати курсові, звіти з практики, дипломні роботи?
Олег Шаров: «Залежить від того, який буде режим у той момент, коли вони заплановані. Якщо на той момент буде скасований або послаблений карантин, студенти будуть захищати роботи так, як і зазвичай. Якщо будуть обмеження, то з їх урахуванням».
Як буде проведена атестація випускників закладів профтехосвіти?
Якщо державна кваліфікаційна атестація випускників профтехів припадає на період карантину, заклад має організувати її в дистанційній формі. Таке роз’яснення надає Міністерство освіти і науки в листі щодо завершення навчального року в профтехах.
Як відбуватиметься навчальна практика в університетах, що припадає на цей період?
Олег Шаров: «Кожен університет це питання вирішує самостійно. Немає одного формату студентських практик на всі курси і всі заклади. Вони різні. Є практики, які можливо проводити в період карантину, є ті, які не можуть бути проведені. Деякі практики для випускників будуть проведені дистанційно. Деякі можуть бути перенесені на наступний навчальний рік».
МОН не рекомендує жодних конкретних платформ для дистанційного навчання. Чи можуть вони бути запроваджені?
Олег Шаров: «Цього точно не варто робити. Платформ багато, вони швидко розвиваються і змінюються. Заклади вищої освіти, які мають необхідний рівень автономії, можуть самостійно їх використовувати. Є заклади, які використовують масові платформи, комерційні платформи, а є заклади, які створюють власні платформи. Усі варіанти є можливими».
Як буде проведена вступна кампанія до закладів профосвіти у 2020?
Вступна кампанія до закладів профосвіти у 2020 розпочинається в травні-червні й триває до 1 вересня. Конкретні терміни та конкурсний відбір кожен профтех визначає у своїх Правилах прийому, які зазвичай розміщуються на сайтах закладів у розділах для абітурієнтів.
Вступна кампанія до закладів професійної освіти у 2020 році відбуватиметься за оновленими Правилами прийому. Тепер вступникам потрібно подавати менше документів для зарахування, а підприємствам буде простіше скеровувати фахівців на підвищення кваліфікації.
Якою буде вступна кампанія на магістратуру? Чи змістяться дати вступу і початку навчання для 5 курсу?
Олег Шаров: «На сьогодні ми розглядаємо різні варіанти. Дати вступної кампанії на магістратуру залежать від перебігу карантинних обмежень, які сьогодні запроваджені в Україні. Кампанія не повинна зазнати суттєвих змін, хоча можливі зміни певних дат».
Студенти скаржаться, що із запровадженням дистанційного навчання задають дедалі більше і більше завдань. Чому так відбувається? І чи можливо зменшити навантаження?
Олег Шаров: «Відповідно до наших досліджень буває по-різному. Кожен університет намагається дати студентам велику кількість завдань, але так було і до пандемії. Цей обсяг можна виконати. Сказати, що через карантин у студентів навантаження більше, як на мене, некоректно».
Яким буде 2020/2021 рік в університетах, чи можуть вводитися певні санітарні обмеження чи студенти продовжуватимуть працювати дистанційно?
Олег Шаров: «Це питання вирішує уряд у межах запровадження тих чи інших карантинних заходів, їх посилення чи послаблення».
Які висновки можна зробити щодо проведення дистанційного навчання у ЗВО, яке триває вже місяць?
Олег Шаров: «Я можу зробити висновок, що переважна більшість закладів вищої освіти ефективно перейшли на дистанційне навчання. У когось виходить краще, у когось гірше. Як правило це залежить від самих викладачів, а не від університетів. Я переконаний, що вчені ради після завершення карантинних обмежень цей досвід уважно вивчать та узагальнять. Ніхто не буває досконалим, усі мають право вдосконалюватися».
Чи погоджуєтеся ви з тим, що освіта не буде такою, як раніше? Що зміниться? Якими можуть бути наслідки пандемії?
Олег Шаров: «Якщо зміниться світ, то, очевидно, зміниться й освіта. Проте дистанційні платформи і так з’являються, поступово стає дедалі більше можливостей для онлайн-навчання. Можливо, пандемія дає певне прискорення цьому процесу, але все розвивається і так».
бізнес
Бізнес компаньйон
компаньйон
журнал
гривня
курс
долар
девальвація
економіка
Тернопіль
тернопільські новини
валюта
форекс
інвестор
світовий ринок
каталог
підприємства
магазини
навчання
освіта
2020
2021
Вибрано елементів :
Перетягніть файли сюди, щоб завантажити
або
Максимальний розмір файлу : 50 Мб
Вибрані елементи